GAME, SET & MECI, Iga Swiatek! Poloneza a câștigat al treilea titlu de Grand Slam la Roland Garros, al patrulea al carierei, după ce a învins-o cu emoții pe Karolina Muchova (43 WTA) cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 49 de minute de joc.

Poloneza a arătat un nivel de joc fabulos în primul set și jumătate și a ajuns să pună mâna pe trofeu cedând un singur set în tot turneul, chiar în finala disputată cu Muchova. Ea le-a învins în drumul său spre titlu pe Bucșa, Liu, Wang Xin, Tsurenko, Gauff, Haddad Maia și azi pe Muchova.

• UPDATE | Swiatek conduce cu 5-4, după ce a salvat minge de break.
  • UPDATE | Muchova ratează șansa de a consolida break-ul, 4-4.
  • UPDATE | Muchova obține break-ul și e în față în decisiv, din nou.
  • UPDATE | Karolina Muchova egalează la 3 în setul 3.
  • UPDATE | Swiatek preia conducerea în decisiv! 3-2.
  • UPDATE | Iga Swiatek egalează la 2 în setul 3, recuperând break-ul.
  • UPDATE | Karolina Muchova își face serviciul și e în față, 2-0 în decisiv! Swiatek apare apoi pe tabelă: 2-1.
  • UPDATE | Karolina Muchova începe setul 3 cu break!
  • UPDATE | Iga Swiatek pierde primul set din turneu! Karolina Muchova câștigă setul al doilea cu 7-5, după o oră și 12 minute de joc.

Roland GarrosMuchova, discurs în lacrimi după finala pierdută la Roland Garros: „Ne vom întoarce mai puternici”ACUM 44 MINUTE

Muchova, punct ULUITOR în finalul setului 2 cu Swiatek! Așa a trimis finala Roland Garros în decisiv

• UPDATE | Iga Swiatek face un game de serviciu foarte slab, iar Muchova va servi din nou pentru set.
  • UPDATE | Iga Swiatek recuperează break-ul, egalează la 5.
  • UPDATE | Iga Swiatek greșește incredibil, iar Muchova e în față, scor 5-4! Va servi pentru a trimite meciul în decisiv.
  • UPDATE | Iga Swiatek își face serviciul și e în față, 4-3. Muchova nu rămâne în urmă: 4-4.
  • UPDATE | Karolina Muchova egalează la 3 și în sfârșit avem un meci competitiv.
  • UPDATE | Karolina Muchova obține primul break al finalei! Are șansa de a egala la 3 în setul 2.

Lovitura senzațională cu care Muchova a făcut primul break în finala cu Swiatek de la Roland Garros

• UPDATE | Karolina Muchova e pe tabelă în acest set secund. 3-1 pentru Iga Swiatek.
  • UPDATE | Karolina Muchova nu mai ține ritmul cu Swiatek și cedează break-ul în setul 2. Poloneza e acum la doar 3 game-uri distanță de un nou titlu la Roland Garros.
  • UPDATE | Iga Swiatek începe și setul secund foarte bine, arătând un nivel de joc foarte înalt.
  • UPDATE | Iga Swiatek câștigă setul inaugural cu 6-2, după 44 de minute de joc.

Iga Swiatek e la un set distanță de titlu la Roland Garros! Muchova, luată complet prin surprindere

• UPDATE | Swiatek rămâne foarte solidă și e la doar un game distanță de câștigarea primului set.
  • UPDATE | Muchova salvează și ea o minge de break și e la două game-uri în spatele Igăi: 4-2.
  • UPDATE | Iga Swiatek salvează o minge de break și rămâne în față pe tabelă. 4-1.
  • UPDATE | Karolina Muchova e pe tabelă! 3-1 pentru Swiatek.
  • UPDATE | Iga Swiatek a obținut primul break al finalei, încă din primul game de serviciu al Karolinei Muchova.
  • UPDATE | Iga Swiatek începe finala la serviciu. Poloneza deschide meciul cu un game solid Muchova a revenit de la 0-40, dar poloneza a închis la timp.
  • UPDATE| Meciul dintre Iga Swiatek și Karolina Muchova e aproape de start, în direct pe Eurosport 1 și pe aplicația Eurosport.

Știre inițială

Turneul de la Roland Garros își va încheia povestea în privința tabloului la feminin în ziua a paisprezecea, când vom afla cine triumfă pe Philippe-Chatrier. Iga Swiatek și Karolina Muchova se vor afla față în față pentru a doua oară, singurul duel disputat până acum încheiându-se cu victoria cehoaicei, în 2019, la Praga.

Partida dintre favorita cu numărul 1 a turneului și jucătoarea clasată pe locul 43 în ierarhia WTA are loc de la ora 16:00, fiind cel de-al doilea meci care se va disputa pe legendarul Philippe-Chatrier. Pentru Iga, un succes ar fi echivalent cu cel de-al patrulea titlu de mare șlem și al treilea la Paris, în timp ce pentru Muchova ar fi primul Grand Slam câștigat.

Liderul mondial a avut un parcurs fără greșeală în capitala Franței, reușind să se impună în toate cele șase partide jucate până acum fără să piardă vreun set. Poloneza a trecut pe rând de Cristina Bucsa (6-4, 6-0), Claire Liu (6-4, 6-0), Xinyu Wang (6-0, 6-0), Lesia Tsurenko (5-1, iar ulterior ucraineanca a abandonat din cauza unei accidentări), Coco Gauff (6-4, 6-2) și Beatriz Haddad Maia (6-2, 7-6). Swiatek și-a demonstrat astfel calitatea pe zgură chiar și în fața unor jucătoare care ar fi trebuit să îi pună mai multe probleme, precum Gauff sau Haddad Maia.

Pe cealaltă parte de tablou, Muchova a fost nevoită să facă mai multe suprize pentru a ajunge în finală, nefiind cap de serie. Cehoaica a surprins astfel încă din primul tur, când a eliminat-o pe Maria Sakkari, favorita cu numărul 8 de la Paris, scor 7-6, 7-5. Ulterior, Muchova a trecut de Nadia Podorska (6-3, 0-6, 6-3), Irina Begu (6-3, 6-2), Elina Avanesyan (6-4, 6-3), Anastasia Pavlyuchenkova (7-5, 6-2) și a făcut din nou o supriză imensă în semifinală. Cehoaica a trecut în penultimul act de Aryna Sabalenka, deși toată lumea se aștepta la o finală între principalele două favorite de la Paris. Bielorusa a cedat în trei seturi, Muchova câștigând cu 7-6, 6-7, 7-5.

După succesul cu Sabalenka, Muchova a demonstrat încă o dată că se descurcă foarte bine împotriva adversarelor de top, mai exact celor din Top 3 WTA. Cehoaica are o statistică ce îi dă speranțe înaintea duelului cu Swiatek, deoarece are 5-0 împotriva celor mai bune jucătoare din lume, cu 4 dintre succese obținute în Grand Slamuri.

• Roland Garros 2023 – A învins-o pe Aryna Sabalenka (2 WTA), scor 7-6 6-7 7-5
  • Roland Garros 2022 – A învins-o pe Maria Sakkari (3 WTA), scor 7-6 7-6
  • Madrid 2021 – A învins-o pe Naomi Osaka (2WTA), scor 6-4 3-6 6-1
  • Australian Open 2021 – A învins-o pe Ash Barty (1 WTA), scor 1-6 6-3 6-2
  • Wimbledon 2019 – A învins-o pe Karolina Pliskova (3 WTA), scor 4-6 7-5 13-11

Karolina Muchova e abia a treia jucătoare aflată în afara TOP 40 care ajunge în finala Roland Garros, după Jelena Ostapenko (2017) and Iga Swiatek (2020). Interesant e că ambele outsidere au câștigat, la momentul respectiv, titlul la French Open.

Cea mai bună performanţă de până acum a Karolinei Muchova într-un turneu de Mare Şlem fusese semifinala din 2021 de la Australian Open, pierdută în faţa americancei Jennifer Brady.

IGA SWIATEK ȘI CIFRELE SALE IMPRESIONANTE

Cu succesul din semifinale, Iga Swiatek a ajuns la un procentaj de 93,1% meciuri câștigate la Roland Garros. Doar Margaret Court, la Australian Open (95,5%) și la Roland Garros (95,2%) are un procentaj mai bun decât poloneza.

Swiatek are 9 titluri pe zgură, câștigând 56,3% din turneele la care a participat pe această suprafață. În era open, doar Chris Evert (67,2%), Steffi Graf (58,9%) și Evonne Goolagong (57,1%) au procentaj mai mare de victorii pe această suprafață.

Calificarea în finala Grand Slam-ului din capitala Franţei, asociată cu înfrângerea suferită de Sabalenka, îi asigură polonezei menţinerea în fotoliul de lider al clasamentului mondial începând de luni.

Pentru moment, Iga Swiatek prezintă un bilanţ impecabil în finalele turneelor majore, reuşind să cucerească trei titluri de Mare Şlem în tot atâtea finale disputate. Ea a cucerit în premieră trofeul la Roland Garros în 2020, iar apoi a repetat această performanţă anul trecut, când a fost campioană şi la US Open.

Iga o cunoaște foarte bine pe Karolina, deoarece a fost partenera ei de antrenament preț de ceva vreme. Pe lângă acest aspect, e o jucătoare pe care Iga o apreciază mult și, în consecință, îi urmărește majoritatea partidelor.

Simt că încă cunosc jocul Karolinei pentru că m-am antrenat mult cu ea, începând din 2019. O urmăresc constant, de asemenea, mă uit la meciurile ei mai mult decât la celelalte jucătoare. Îmi place foarte mult jocul ei, o respect și simt că este o jucătoare care poate face orice. Are un forehand grozav, poate accelera jocul și are o tehnică grozavă. I-am urmărit meciurile și simt că-i cunosc foarte bine jocul, dar în meciuri e diferit. Sper că voi fi pregătită pentru orice„, a spus Swiatek.

Sportiva de pe locul 43 WTA a recunoscut că ultimul act care se va desfășura pe zgura pariziană i-a împlinit un vis: acela de a juca o finală de Grand Slam.

Cine știe ce se poate întâmpla. Totul vine la timp. Nu a fost ușor în trecut. Tocmai asta mă face să apreciez și mai mult acest rezultat, din cauza prin ceea ce am mai trecut. Să fiu într-o finală de Grand Slam este visul meu. Sunt super mândră că sunt aici și că joc sâmbătă.”

Iga Swiatek – Karolina Muchova, marea finală de la Roland Garros, se joacă sâmbătă, de la ora 16:00, în direct pe Eurosport 1 și în aplicația Eurosport.

Roland Garros 2023 se desfășoară în perioada 28 mai – 11 iunie, în direct pe Eurosport

Roland GarrosSwiatek, prima reacție după a treia victorie de la Roland Garros! „Vă mulțumesc că m-ați suportat”ACUM 44 MINUTERoland GarrosVestea dureroasă primită de Muchova, cu doar un an înainte de finala RG! Dezvăluirea tulburătoareACUM 7 ORE

Source: eurosport.ro

Home » Iga Swiatek e campioană la Roland Garros 2023! Poloneza a învins-o cu mari emoții pe Muchova