• SuperLiga: PetrolulOțelul, vineri, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: RapidDinamo, vineri, 21:30, DGS 1

În tur, în meciul disputat pe stadionul din Ovidiu, echipa antrenată de Gică Hagi (58 de ani) s-a impus cu scorul de 2-1, prin golurile lui Rivaldinho (minutul 58) și Mihai Popescu (minutul 82). Pentru finlandezi a marcat Joona Toivio (minutul 50).

HJK Helsinki – Farul. Campioana României, la un meci de grupele Conference League

Min. 20: Gool Helsinki! Băluță greșește, mingea ajunge la Radulovic, care trimite mingea în plasă pentru a doua oară în acest meci. De această dată, golul este validat.

Min 17: Helsinki domină categoric până acum. Finlandezii au o posesie de 69% – 31%.

Min. 5: HJK Helsinki marchează, dar golul este anulat după consultarea VAR. Radulovic a primit o centrare perfectă din corner, iar lovitura sa cu capul s-a dus în plasă.

UPDATE: A început meciul din Finlanda.

Echipe de start

HJK Helsinki: Maenpaa – Toivio Tenho, Halme – Kouassivi, Lingman, Peltola, Soiri- Hostikka, Radulovic – Keskinen

Antrenor: Toni Koskela

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Popescu, Larie, Kiki – Artean, Nedelcu, Băluță – Munteanu, Rivaldinho, Budescu

Antrenor: Gheorghe Hagi

HJK Helsinki – Farul Constanța, LIVE TEXT, de la ora 19:00. Dacă nu pierd, constănțenii vor intra pentru prima dată în grupele Conference League

Înainte de a se disputa acest meci, pe stadionul Bolt Arena din Helsinki (Finlanda), atât Farul, cât și HJK s-au impus în meciurile de campionat din acest weekend.

Dacă campioana României a învins-o pe Universitatea Craiova, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (prin golurile lui Louis Munteanu – minutele 17 și 35), campioana Finlandei a câștigat, în deplasare, împotriva celor de la Oulu, cu scorul de 3-1 (prin reușita lui Miro Tehno și ”dubla” lui Tuomas Ollila).

Dacă Farul nu va pierde în fața finlandezilor în acest meci, atunci echipa antrenată de Gică Hagi va intra, pentru prima dată în istorie, în grupele Conference League. De asemenea, în cazul unei intrări în grupele celei de-a treia competiții europene, formația de la ”malul mării” va primi din partea UEFA un bonus de 2,94 de milioane de euro.

Lotul de jucători al Farului Constanța este cotat la 21,29 milioane de euro, potrivit Transfermarkt, în timp ce fotbaliștii lui HJK Helsinki au o valoare de 8,05 milioane de euro.

Cel mai bine cotat jucător din trupa lui Gică Hagi este Tudor Băluță (2,8 milioane de euro), în timp ce cel mai valoros fotbalist de la HJK este Filip Rogic (750.000 de euro).

Etichete: farul constanta , hjk helsinki , conference league

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Home » HJK Helsinki – Farul 1-0, ACUM. Finlandezii deschid scorul după 20 de minute. Elevii lui Hagi, dominați