02.09.2023, 23:50

• Premier League: Arsenal – Manchester United, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: U Craiova 1948 – Farul, duminică, 21:30, DGS 1

Duelul dintre FCSB și Universitatea Craiova, din etapa cu numărul 8 din România, s-a încheiat cu victoria ”roș-albaștrilor”, scor 3-0.

În urma succesului contra celor de la Universitatea Craiova, cei de la FCSB au revenit pe primul loc în SuperLigă.

FCSB – Universitatea Craiova 3-0, în etapa a 8-a a SuperLigii

Prima parte a meciului din Ghencea a fost dominată de către cei de la FCSB. Andrea Compagno a semnat prima ocazie în minutul 3, cu o lovitură de cap.

După o replică a oltenilor, prin Crețu și Badelj, Darius Olaru a deschis scorul în minutul 13, cu un șut la colțul scurt.

După încă două ocazii ratate de Olaru și Compagno, Radunovic a duus scorul la 2-0 în minutul 21, cu un șut la colțul lung.

Octavian Popescu și Alexandru Mitriță au mai ratat ocazii în prima parte a jocului, ca în minutul 45 Darius Olaru să înscrie pentru 3-0.

Repriza a doua a meciului a fost una mult mai echilibrată. După bara nimerită de Ngezana în minutul 55, Andrei Ivan și Marian Danciu au încercat să înscrie în minutele 61 și 72, însă mingea nu a ajuns în poartă.

Meciul s-a încheiat cu ratarea lui Compagno din minutul 90+4. Șutul italianului s-a dus pe lângă poarta rămasă goală.

În urma rezultatului din această etapă, cei de la FCSB se află pe primul loc în campionat, cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se află pe poziția a patra, cu 14 puncte.

VIDEO Rezumat FCSB – Universitatea Craiova 3-0

Știrea inițială

FCSB vine după primul eșec al sezonului din Liga 1, scor 1-2 pe terenul celor de la UTA Arad. De cealaltă parte, nici Universitatea Craiova nu are un moral bun, asta deoarece oltenii au cedat și ei în runda precedentă, scor 0-2 cu Farul.

Înaintea acestei partide, FCSB ocupă primul loc în clasament și are 15 puncte acumulate în 6 meciuri jucate. Elevii lui Elias Charalambous au cu o partidă disputată mai puțin și au înregistrat 5 victorii și un eșec în actualul sezon din SuperLigă.

Universitatea Craiova ocupă locul 3 în momentul de față, iar oltenii au 14 puncte acumulate în 7 meciuri jucate. Până la meciul din această seară, trupa lui Laurențiu Reghecampf a înregistrat 4 victorii, două remize și un eșec.

În sezonul trecut, FCSB și Universitatea Craiova s-au întâlnit de patru ori, iar cele două formații și-au împărțit rezultatele. Concret, bucureștenii au obținut un succes, oltenii unul, iar două dueluri s-au încheiat la egalitate.

FCSB are absenți pentru meciul cu Universitatea Craiova

Dacă inițial se vorbea despre o absență a lui Vlad Chiricheș timp de o lună, acum cei de la FCSB anunță că apărătorul central va sta departe de teren cel puțin trei luni. Fundașul va efectua în continuare teste medicale.

Băluță și Șut sunt pregătiți să intre mâine în lot. Doctorii l-au verificat (n.r. despre Vlad Chiricheș), primul diagnostic este că va lipsi 3-4 luni, dar săptămâna asta va fi din nou analizat, cred că va lipsi mult.

Sper să revină cât mai rapid, sănătos și să ajute echipa. După o înfrângere nu suntem fericiți, dar e fotbal. A fost prima noastră înfrângere, trebuie să găsim modalități încât să gestionăm totul cât mai bine.

Pentru mine, absențele sunt absențe, nu vreau să vorbesc despre asta, avem un lot bun și jucători buni, nu vreau să vorbesc despre fotbaliștii care nu vor juca, mâine vom folosi cel mai bun prim 11 pe care îl avem la dispoziție”, a transmis Elias Charalambous, antrenorul FCSB-ului, la conferința de presă premergătoare meciului cu Universitatea Craiova.

Mesajul lui Laurențiu Reghecampf, înainte de FCSB – Universitatea Craiova

Laurențiu Reghecampf (47 ani) și-a băgat în ședință jucătorii după eșecul cu Farul Constanța. Antrenorul oltenilor vrea o schimbare de atitudine la confruntarea cu FCSB din Ghencea, unde promite surprize rivalilor roș-albaștri.

„Nu i-am recunoscut pe mulți dintre jucătorii noștri, am discutat cu ei despre ce ne va aștepta sămbătă seara. Avem șansa să jucăm pe un stadion nou, arhiplin, iar lucrul acesta ar trebui să ne motive foarte mult. Jucăm într-o zi specială pentru ce înseamnă Universitatea Craiova, sper să ne bucurăm împreună cu fanii noștri și să aducem o bucurie în plus.

Cred că este un prilej foarte bun pentru noi, sper ca jucătorii să aibă o reacție pozitivă, de bărbăție. Pentru asta te antrenezi și joci fotbal, să ai parte de asemenea stadioane și meciuri de încărcătură, meciuri în care poți să arați cu adevărat la ce nivel ești și ceea ce vrei să faci în carieră.

Întotdeauna veți avea surprize, întotdeauna veți vedea jucătorii care se pregătesc cel mai bine în săptămâna premergătoare meciului. Întotdeauna veți vedea jucători care apar în echipă pentru că lotul este numeros, presiunea există de pe margine.

Sunt jucători care își doresc enorm să joace și arată acest lucru în antrenamente și atunci când intră de pe bancă. Vom încerca să alcătuim un 11 care să se lupte cu FCSB din toate punctele de vedere. Avem nevoie de jucători care să reziste presiunii, să facă față unui stadion arhiplin”, a declarat Laurențiu Reghecampf, în cadrul unei conferințe de presă.

Source: digisport.ro

Home » FCSB – Universitatea Craiova 3-0. Victorie la scor de neprezentare pentru ”roș-albaștri” în Ghencea