Youssef En-Nesyri a refuzat-o pe West Ham pentru că nu-i plăcea frigul Londrei  Gazeta Sporturilor

Home » Youssef En-Nesyri a refuzat-o pe West Ham pentru că nu-i plăcea frigul Londrei – Gazeta Sporturilor

Articol de Daniel Scorpie – Publicat luni, 12 decembrie 2022, 11:21 / Actualizat luni, 12 decembrie 2022 12:10

Youssef En-Nesyri (25 de ani), atacantul naționalei Marocului, a refuzat oferta de 45 de milioane € de la West Ham în vara lui 2021 pentru că nu-i plăcea frigul Londrei. A rămas la Sevilla și acum visează la titlul mondial.

Youssef En-Nesyri n-a fost văzut drept cel mai bun jucător în „sfertul” cu Portugalia, însă portarul Bono, colegul de la FC Sevilla, i l-a cedat după meci. Autorul golului care a produs marea surpriză a Mondialelor și a dus Marocul în careul de ași ai lumii a fost readus în formă de Walid Regragui.

ARGENTINA – CROAȚIA Croații acuză, înainte de semifinala cu Argentina: „Este urât, sălbatic! Un titular argentinian s-a lăudat cu asta în fața colegilor de la echipa de club!”

Cel poreclit „Sultanul” și-a pierdut postul de titular odată cu venirea lui Rafa Mir și n-a marcat deloc în acest sezon din LaLiga, fiind doar de două ori în formula de start a andaluzilor.

Dar la naționala „Leilor din Atlas”, En-Nesyri nu lipsește din prima echipă, a înscris și cu Canada, în faza grupelor, și a lovit decisiv în poarta lusitanilor. A profitat de ieșirea greșită a lui Diogo Costa și a plutit mai sus decât toți adversarii, marcând.

Youssef En-Nesyri, cumpărat cu 125.000 € în 2016

Atacantul de 25 de ani este unul dintre produsele Academiei „Mohammed VI Football”, în care statul marocan a investit în total 63 de milioane de euro, pentru a scoate fotbaliști din puștii care băteau mingea pe stradă.

Născut la Fez, într-o familie modestă, Youssef a crescut mult fotbalistic în Spania, țara pe care maurii au cucerit-o acum 1.300 de ani. Malaga l-a cumpărat în 2016 cu doar 125.000 de euro și evoluțiile sale remarcabile de la formația secundă l-au propulsat rapid la prima, el reușind 49 de goluri în 43 de partide la „tineret”.

Youssef En-Nesyri a dat gol cu CFR Cluj

I-au adus aceste performanțe debutul în LaLiga cu Espanyol la finele lui august 2016 și prelungirea acordului până în 2020. Așa a ajuns și în atenția naționalei marocane și a făcut în vara lui 2018 mutarea la Leganés cu 6 milioane de euro, după ce Malaga a retrogradat.

2,78 metrieste înălțimea la care s-a ridicat En-Nesyri la golul marcat în „sferturi” contra Portugaliei. A avut o detentă de 89 de centimetri, sărind mai mult decât Ronaldo la un meci cu Sampdoria pe 18 decembrie 2019

A prins cu mare noroc lotul de 23 pentru CM din Rusia și a semnat primul său gol la un turneu final cu Spania (2-2), în cele 18 minute bifate în întreaga competiție.

Youssef En-Nesyri a refuzat-o pe West Ham pentru că nu-i plăcea frigul Londrei

La Leganes, în două sezoane a reușit 15 goluri și 4 assisturi în 53 de meciuri, rezultate care i-au atras interesul Sevillei. En-Nesyri a costat-o 20 de milioane € și a debutat în cupele europene la Cluj într-un meci din turul „32-imilor” terminat 1-1 cu CFR (0-0 în retur), în februarie 2020.

A „explodat” în al doilea sezon la Sevilla, în care a marcat 18 goluri în 38 de partide de campionat, și a devenit o țintă pentru West Ham. „Ciocănarii” au și făcut o ofertă de 45 de milioane €, dar lui Youssef nu-i plăcea Londra, mai mereu cu cerul înnorat și cu ploaie și frig

Până la urmă transferul din 2021 a picat și odată cu el s-a redus apetitul ofensiv al lui En-Nesyri, care are concurență mare acum la Sevilla pregătită de Jorge Sampaoli.

Suntem cu toții fericiți. Vreau să le mulțumesc coechipierilor și fanilor pentru sprijin După ce am eșuat în 2018, le-am spus colegilor că vom elimina atât Spania, cât și Portugalia.