1. Wout Faes, record de coșmar! Cele mai rapide autogoluri din istoria Premier League  DigiSport
  2. Cele mai frumoase autogoluri! Liverpool, noroc chior în două rânduri. Cum au întors „cormoranii” soarta mec…  SPORT.RO
  3. Liverpool s-a impus în fața lui Leicester grație a două autogoluri ale lui Wout Faes » Cum arată clasamentul  Gazeta Sporturilor
  4. „Nu se poate, incredibil!” Și-a dat două autogoluri în 7 minute, cu Liverpool. Ambele „superbe”  DigiSport
  5. Liverpool – Leicester 2-1 | Două autogoluri ale aceluiași jucător l-au făcut fericit pe Klopp  Eurosport RO
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Wout Faes, record de coșmar! Cele mai rapide autogoluri din istoria Premier League – DigiSport

• Premier League: Wolverhampton – Man. United, sâmbătă, 14:30, DGS 1

• La Liga: Barcelona – Espanyol, sâmbătă, 15:00, DGS 2

Wout Faes, eroul negativ al meciului Liverpool – Leicester 2-1

“Cormoranii” n-au reușit să înscrie în ultimul meci din 2022, dar au beneficiat de două autogoluri “bliț”.

Oaspeții au deschis scorul pe Anfield în minutul 3, prin Kiernan Dewsbury-Hall, dar Leicester avea să experimenteze o seară “amară”.

Fundașul belgian Wout Faes (24 de ani) a intrat în istoria Premier League, după ce și-a trimis mingea în propria poartă de două ori, într-un interval de numai șapte minute.

După autogolurile din minutele 38 și 45, nici Liverpool și nici Leicester n-au mai reușit să trimită mingea în poartă până la finalul partidei.

Wout Faes este primul jucător care “bifează” două autogoluri într-un meci din Premier League din ianuarie 2013, când Jonathan Walters era eroul negativ pentru Stoke în partida cu Chelsea.

Totodată, este cea mai rapidă “dublă” de autogoluri într-un meci din Premier League – șapte minute.

Wout Faes este doar al patrulea fotbalist din istoria campionatului Angliei cu două autogoluri într-un meci, după Jamie Carragher (1999, Liverpool – Man Utd), Michael Proctor (2003, Sunderland – Charlton) și Jonathan Walters (2013, Stoke – Chelsea).

Wout Faes (24 de ani) este un fundaș central cu o singură selecție pentru naționala de seniori a Belgiei. Joacă pentru Leicester din vara anului 2022 și a bifat 11 partide în Premier League.

VIDEO Rezumatul meciului Liverpool – Leicester 2-1

Etichete: liverpool , premier league , leicester , autogoluri , liverpool leicester , record premier league , wout faes , faes