Walid Regragui, după eliminarea de la Cupa Mondială: „Cea mai mică greșeală se plătește cash!”. Unde s-a pierdut meciul  DigiSport

Home » Walid Regragui, după eliminarea de la Cupa Mondială: „Cea mai mică greșeală se plătește cash!”. Unde s-a pierdut meciul – DigiSport

• Liga 1: FCSBCFR, joi, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 22:00, DGS 1

Selecționerul africanilor a pus eșecul împotriva campioanei mondiale en-titre pe accidentările suferite înainte și în timpul meciului, dar și de lipsa de inspirație în fața porții adverse.

Walid Regragui, după eșecul cu Franța de la Cupa Mondială: „Cea mai mică greșeală se plătește cash”

În plus, Regragui a anunțat că va folosi mai mult rezervele la finala mică, împotriva Croației, programată sâmbătă, de la ora 17:00.

„L-am pierdut pe Aguerd la încălzire, apoi pe Saiss și la pauză pe Mazraoui. A fost puțin prea mult pentru noi, dar cei care au jucat au dat totul.

Împotriva unei echipe precum Franța, cea mai mică greșeală se plătește cash. Și nu ne-am fi putut califica în finală cu atât de multe ocazii irosite în prima repriză.

Va fi greu din punct de vedere psihic, în finala mică le voi acorda minute celor care au jucat mai puțin, dar vrem să obținem locul trei.

Cel mai important lucru este că am făcut o impresie bună, am arătat că există fotbal și în Maroc și că avem suporteri grozavi”, a spus Regragui, conform L’Equipe.

Franța – Maroc 2-0, în semifinalele Cupei Mondiale. Campioana en-titre le-a ruinat visul africanilor și merge în finală

Marocanii au replicat de două ori, prin Ounahi și Ziyech, dar cei doi nu l-au putut învinge pe Lloris. Africanii au tremurat serios în minutul 18, când Giroud a scăpat singur cu Bono și a șutat cu toată forța, dar a luat stâlpul porții la țintă.

Selecționata lui Walid Regragui a lovit și ea bara, în minutul 45, când El Yamiq a trimis din foarfecă.

Partea secundă a produs mai puține ocazii de gol, dar africanii au fost superiori. Thuram și Fofana puteau dubla avantajul, însă acest lucru s-a întâmplat abia în minutul 80, când nou-intratul Kolo Muani a îndeplinit o formalitate, la chiar prima atingere de balon.

În prelungiri, marocanii puteau reduce din diferență în două rânduri, însă ghinionul din prima repriză s-a menținut până la fluierul finial.

În urma acestui rezultat, Franța a obținut biletul pentru marea finală, programată duminică. „Cocoșul Galic” o va înfrunta pe Argentina, meci care va reprezenta cea de-a treisprezecea confruntare directă dintre cele două națiuni.

Etichete: franta , selectioner , maroc , semifinale cupa mondiala , walid regragui