1. Voluntari – Farul 0-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Băluță înscrie. Replică în forță a ilfovenilor, cu ocazii „la minut”  DigiSport
  2. Gică Hagi a cedat nervos în FC Voluntari – Farul: „Ce te bagi, mă?!”  Gazeta Sporturilor
  3. FC Voluntari – Farul 1-1 | Adam Nemec le răpește constănțenilor victoria! Gică Hagi ratează șansa să se dis…  SPORT.RO
  4. Voluntari – Farul 1-1. Ilfovenii au egalat după un festival de ocazii. Trupa lui Hagi poate pierde locul 1  DigiSport
  5. Denis Alibec s-a luat de colegi după FC Voluntari – Farul, apoi și-a găsit „nașul” în studio  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Voluntari – Farul 0-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Băluță înscrie. Replică în forță a ilfovenilor, cu ocazii „la minut” – DigiSport

16.12.2022, 22:00

• Liga 1: Sepsi – “U” Cluj, sâmbătă, 15:00, DGS 1

• Liga 1: Universitatea Craiova – Chindia, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Liderul Farul Constanța continuă forma slabă și s-a împiedicat pe terenul lui FC Voluntari, în etapa a 21-a. A fost 1-1, după ce constănțenii au condus, dar au fost egalați după un festival de ocazii ale ilfovenilor. Astfel, trupa lui Gică Hagi pierde din turația pentru lupta la titlu.

Voluntari – Farul 1-1. Constănțenii rămân lideri, dar doar pe moment. CFR îi poate depăși

Farul a deschis scorul în minutul 3, prin Tudor Băluță, iar apoi a mai ratat două ocazii, prin Alibec. Voluntariul a dat replica după o jumătate de oră de joc, când Damașcan și Costin au irosit două mari oportunități în câteva secunde.

Pe finalul primei reprize, tot ilfovenii au fost mai periculoși, însă Damașcan și Govea nu au putut să înscrie. În repriza secundă „a existat” o singură echipă pe teren. Sîrbu a scos de pe linia porții o ocazie uriașă a lui Matricardi, iar Aioani a respins spectaculos șutul lui Damașcan.

Voluntari – Farul 1-1. Trupa lui Hagi are două remize și un eșec în ultimele trei etape

A urmat un șut al lui Govea, care a ocolit puțin poarta, iar apoi Farul a avut singura șansă mai bună din repriza secundă, însă și aceea din întâmplare, când șutul lui Băluță a fost deviat de Aliji, însă portarul a evitat autogolul.

Aioani a ieșit apoi din nou la rampă și a scos șutul lui Merloi, iar în minutul 79, Damașcan a irosit poate ocazia etapei. Pe final, Aioani a mai scos un șut de la distanță, al lui Nemec, iar în minutul 86, trupa lui Ciobotariu a primit penalty. Nemec a transformat și a egalat la 1.

În prelungiri, Farul putea câștiga dacă Alibec nu șuta în blocajul lui Armaș, iar Voluntari – Farul s-a terminat 1-1.

VIEO cu rezumatul meciului Voluntari – Farul 1-1:

Știrea inițială:

FC Voluntari întâlnește Farul Constanța ACUM,  într-un duel din etapa 21-a din Liga 1. Meciul e transmis în direct pe Digi Sport 1, în format Live Video, dar și în aplicația Digi Sport, pentru abonații DIGI RCS&RDS.

Voluntari – Farul, Live Video, ora 20:00, pe Digi Sport 1

FC Voluntari vine după patru etape consecutive fără înfrângere – cu două victorii și două rezultate de egalitate – ce-i oferă din nou speranțe la a prinde un loc de play-off în parte a doua a sezonului.

De partea cealaltă, Farul Constanța a acumulat o singură victorie în ultimele trei etape și vine după cea mai severă înfrângere a sezonului, 0-4 cu FC Hermannstadt.

FC Voluntari se află pe locul 9, cu 25 de puncte, la cinci puncte de locul 6, ocupat de FC Hermannstadt, în timp ce Farul Constanța este lider, cu 44 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj.

• Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 22 august 2022, Farul – FC Voluntari 2-1, marcatori D. Alibec, I. Larie, respectiv P. Matricardi.

Egalitate între Gică Hagi și Liviu Ciobotariu

La nivelul băncilor tehnice, partida va consemna şi un duel între doi foşti colegi la naţională. Aceştia au participat împreună la CM 1998 şi CE 2000, când România a reuşit ultimele victorii la turneele finale.

Liviu Ciobotariu vs Gheorghe Hagi în campionat: 7 jocuri – 3 victorii Ciobotariu – o remiză – 3 succese Hagi.

Mediile de vârstă:

• FC Voluntari – 25 ani şi 10 luni;
  • Farul Constanţa – 22 ani şi 11 luni.

Partida va fi una specială pentru ilfoveni, care vor bifa meciul 300 în principala competiţie internă.

Source: news.google.com