1. Sepsi – Rapid 2-0, ACUM, la Digi Sport 1. Ștefănescu mărește avantajul. Giuleștenii, dominați la multe capitole, ratează un penalty  DigiSport
  2. Scandal la Sepsi – Rapid: meci întârziat și amenințare majoră a suporterilor: „În minutul 15 IEȘIM!”  Gazeta Sporturilor
  3. Cristiano Bergodi, mesaj războinic după victoria lui Sepsi cu Rapid, scor 2-0: „Vrem să câștigăm…  Prosport
  4. Sepsi – Rapid 2-0. Covăsnenii, prima victorie din play-off și prima cu giuleștenii. Săpunaru, penalty ratat în minutul 90+3  DigiSport
  5. Suporterii Rapidului se revoltă după ce au primit „interzis” la meciul cu Sepsi: „E o totală lipsă de respect! Vom boicota fotbalul românesc!”. Exclusiv  Fanatik.ro
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Sepsi – Rapid 2-0, ACUM, la Digi Sport 1. Ștefănescu mărește avantajul. Giuleștenii, dominați la multe capitole, ratează un penalty – DigiSport

10.04.2023, 22:00

• Liga 2: SteauaIași, marți, 19:00, DGS 1

• UCL: Manchester CityBayern, marți, 22:00, DGS 1

În etapa a treia din play-off, Sepsi și-a luat revanșa în fața Rapidului, după ultima întâlnire, în care a pierdut cu 0-3. De această dată, trupa lui Bergodi s-a impus cu 2-0 și bifează prima victorie din play-off și prima împotriva giuleștenilor

Sepsi – Rapid 2-0. Covăsnenii, prima victorie din play-off și prima cu giuleștenii

Sepsi a început meciul foarte bine așezată în teren și a ratat prima ocazie în minutul 14, prin Bălașa. Portarul Moldovan a făcut apoi o gafă mare și a primit gol de la Tudorie în minutul 26.

Pânăă la pauză, a ratat și Aganovic, iar repriza secundă a început cu o altă oportunitate rarisimă a lui Sepsi, prin Matei. Rapid a avut primul șut pe poartă abia în minutul 53, prin Emmers, dar fără probleme pentru Niczuly.

Sepsi – Rapid 2-0. Săpunaru, penalty ratat în minutul 90+3

A urmat șutul lui Ioniță, însă portarul lui Sepsi a fost din nou la post. Acestea au fost singurele șanse mai mari ale giuleștenilor, care au fost la un pas să ia din nou gol în minutul 75, de la Ion Gheorghe.

Ștefănescu și Păun au mai avut și ei niște oportunităși, însă a venit minutul 86, când Ștefănescu a făcut 2-0. În prelungiri, trupa lui Adi Mutu a primit un penalty, dar Săpunaru l-a ratat.

Asta n-a fost însă tot, pentru că Sepsi a mai irosit două ocazii mari în minutele 90+5 și 90+6, însă nu s-a mai schimbat scorul.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi – Rapid 2-0:

Știrea inițială:

Sepsi – Rapid Live Video, 20:30, DGS 1 | Noua miză a partidei după egalul dintre CFR și FCSB

Meciul Sepsi – Rapid, din etapa a treia a play-off-ului, se joacă de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Meciul poate fi urmărit în format LIVE VIDEO și pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Sepsi ocupă ultimul loc în play-off, cu 21 de puncte, iar Rapid este pe cinci, cu 28 de puncte. Sepsi vine după victoria cu CS Mioveni din “sferturile” Cupei, scor 4-1, pe 6 aprilie. Rapid a remizat pe teren propriu cu Farul, scor 1-1, pe 1 aprilie.

Rapid are patru meciuri la rând fără victorie, iar Adrian Mutu e nemulțumit că echipa lui a fost programată de Paște.

„Întotdeauna au fost meciuri spectaculoase între noi și Sepsi. Sper să câștigăm cele trei puncte. Sunt meciuri foarte grele în play-off, s-a văzut până acum. Detaliile fac diferența. Ne așteaptă un meci complicat.

Sperăm să începem să câștigăm. Venim după meciuri cu primele clasate, meciuri grele. Probabil se va strânge foarte tare clasamentul după meciurile din seara asta.

De la anul, obiectivul va fi altul și avem nevoie de jucători care pot face față acestei presiuni constante care vine din partea suporterilor. Ne uităm la jucători, analizăm. Deocamdată, n-am luat nicio hotărâre.

Nu este normal să jucăm de Paște, această programare m-a surprins. Este o sărbătoare mare pentru noi, e și ora târzie, nu avem timp să stăm cu familia, dar nu avem ce face”, a spus Adrian Mutu, la conferința de presă.

Mutu a primit și o veste bună înaintea partidei de la Sfântu Gheorghe. Și-a dorit o remiză la Cluj și a obținut-o: CFR a remizat cu FCSB, scor 1-1.

”Ne dorim să fie egal la meciul CFR – FCSB, pentru a putea reduce din diferență cu o victorie la Sepsi”, a spus Mutu, înaintea duelului din Gruia.

Sepsi – Rapid Live Video, 20:30, DGS 1 | Echipele probabile

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, M. Tamas, Ninaj, A. Dumitrescu – M. Ștefănescu, E. Papa, N. Păun, Aganovic – Tudorie, Rondon
Rezerve: Began – I. Gheorghe, Achahbar, C. Matei, Safranko, Francisco, R. Ispas, Bălașa, D. Ciobotariu
Absent: R. Varga (accidentat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais – Al. Albu, Crepulja, Al. Ioniță II – Sefer, Dugandzic, Papeau
Rezerve: Drăghia – Fl. Ștefan, P. Iacob, A. Ciobanu, Kait, Pănoiu, Emmers, Ongenda, Luckassen
Absent: V. Costache (accidentat)