1. Rapid – Sepsi 3-0. Dugandzic, „one-man-show”, cu un „hat-trick” și o bară  DigiSport
  2. Rapid – Sepsi 3-0 » Dugandzic-show în derby-ul din Giulești  Gazeta Sporturilor
  3. Rapid – Sepsi 3-0. Dugandzic a rezolvat meciul din start, iar giuleștenii urcă pe podium…  SPORT.RO
  4. Ilie Dumitrescu a făcut un ”pariu” în direct după ce a văzut-o pe Rapid cu Sepsi  DigiSport
  5. Rapid – Sepsi OSK 3-0! Debut cu dreptul în 2023 pentru Adi Mutu! Marko Dugandzic…  Prosport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Rapid – Sepsi 3-0. Dugandzic, „one-man-show”, cu un „hat-trick” și o bară – DigiSport

20.01.2023, 21:45

• Premier League: LiverpoolChelsea, sâmbătă, 14:30, DGS 1

• Liga 1: BotoșaniUniversitatea Craiova, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Rapid a început perfect anul 2023, cu un 3-0 spectaculos în meciul cu Sepsi, din etapa a 22-a. Marko Dugandzic a marcat un „hat-trick” și a avut o bară.

Rapid – Sepsi 3-0. Dugandzic a marcat un „hat-trick”

Giuleștenii au deschis balul în minutul 5. Dugandzic a marcat din toate pozițiile: a deschis scorul cu piciorul, a făcut „dubla” cu o lovitură de cap și a reușit „hat-trick-ul” din penalty, iar în minutul 19 era deja 3-0.

Sepsi a avut prima ocazie abia în ultimul minut al primei reprize, prin Ștefănescu. Partea secundă a debutat cu ocazia aceluiași Dugandzic, care a nimerit bara, după o combinație superbă.

Rapid – Sepsi 3-0. Giuleștenii sunt neînvinși de 5 meciuri

Covăsnenii au dat o replică în minutul 63, când voleul lui Ion Gheorghe a fost deviat ușor de Ninaj, dar Horațiu Moldovan a avut prima intervenție chiar în ziua în care a împlinit 25 de ani.

Însă tot Rapidul a fost mai periculos. Șutul lui Onea, de la distanță a fost respipns de portar în bară. La cealaltă poartă, Andres Dumitrescu și-a încercat norocul cu un lob, dar mingea a trecut peste poartă.

Nici Ștefănescu și Tudorie nu au avut mai mult noroc, cu șuturi foarte aproape de țintă. Ultima ocazie a meciului i-a aparținut lui Sepsi, când Tudorie a dat și el în bară.

VIDEO cu rezumatul meciului Rapid – Sepsi 3-0:

Știrea inițială:

Rapid și Sepsi se înfruntă în etapa a 22-a a Ligii 1, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 1. Meciul poate fi urmărit și pe siteul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Rapid – Sepsi, LIVE VIDEO, 20:00, Digi Sport 1, în etapa a 22-a a Ligii 1

Înaintea meciului direct din etapa a 22-a a Ligii 1, trupa lui Adrian Mutu are patru meciuri fără înfrângere în campionat, în timp ce trupa lui Cristiano Bergodi este neînvinsă de cinci runde.

În turul sezonului regulat, Rapid a învins-o pe Sepsi, scor 2-1, astfel că elevii lui Cristiano Bergodi sunt în căutarea revanșei.

Sepsi nu a învins niciodată Rapidul. În cele 4 rezultate directe, giuleștenii au câștigat de două ori, iar două partide s-au terminat la egalitate.

Rapid se află pe locul patru în Liga 1, cu 38 de puncte, iar Sepsi pe poziția a șasea, cu 32 de puncte din 21 de meciuri disputate.

Clasament Liga 1

Adrian Mutu: ”Ne gândim strict la play-off”

Adrian Mutu este conștient că duelul cu trupa lui Bergodi este unul crucial pentru obiectivele echipei, mai ales că 2023 este anul centenar pentru giuleșteni.

”Un prim meci extrem de greu, cu o contracandidată directă la play-off. Bineînțeles că ne dorim să facem o figură frumoasă și să câștigăm.

E foarte important pentru a ne atinge obiectivul și a continua acolo, sus. E o echipă puternică, e în stare să surprindă orice adversar. Ne gândim strict la play-off”, a spus Adrian Mutu.

Rapid – Sepsi, ora 20:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Rapidiștii au dorit să se antreneze joi seară pe stadionul propriu, însă nu au putut.

”Am vrut să facem în seara asta primul antrenament pe noul gazon, dar din păcate nu s-a refăcut complet. Să sperăm că mâine nu o să încurce echipele și să oferim publicului un joc.

Să-l calci nu e totuna cu antrenamentul. Vedem după antrenament”, a spus Adrian Mutu, joi, la conferința de presă

Gazonul de pe stadionul Giulești a fost schimbat, iar acesta încă nu s-a prins foarte bine. Sunt însă șanse ca acesta să reziste la meciul de vineri, cu Sepsi, mai ales dacă avem în vedere că vremea este una extrem de caldă pentru această perioadă a anului.

Source: news.google.com