1. Prima sfertfinalistă de la CM 2022 Qatar, decisă după un meci cu patru goluri  Hotnews
  2. Se anunță un adevărat „vulcan” la partida dintre Argentina și Olanda! Câți fani sud-americani sunt așteptați  DigiSport
  3. Argentina – Olanda, un clasic al fotbalului. „Pumele” au câștigat finala CM 1978 și semifinala CM 2014, eur…  SPORT.RO
  4. Reacții de la CM din Qatar: „Putem fi campioni mondiali!”  Cotidianul
  5. Louis van Gaal: ”Putem fi campioni mondiali”. Cum a fost întâmpinat selecționerul Olandei după calificarea în ”sferturi”  DigiSport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Prima sfertfinalistă de la CM 2022 Qatar, decisă după un meci cu patru goluri – Hotnews

​Olanda a obținut sâmbătă calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins reprezentativa SUA, scor 3-1, într-un meci disputat pe Khalifa International Stadium.

Jucatorii Olandei la CM 2022 QatarFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Olanda s-a calificat în sferturile CM 2022 Qatar

Primele goluri ale „Portocalei mecanice” au fost înscrise după două faze trase la indigo: Dumfries a pasat în careu, iar Depay (’10) și Blind (’45+1) l-au învins pe Turner.

Americanii au redus din diferență prin Wright (’76, cu o deviere subtilă), dar batavii au înschis tabela după ce Blind i-a întors serviciul lui Dumfries (’81).

Pentru un loc în semifinalele competiției din Qatar, selecționata lui Louis van Gaal se va duela pe 9 decembrie (Lusail Stadium, de la ora 21:00) cu învingătoarea partidei dintre Argentina și Australia.

Au evoluat echipele:

Olanda: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake (de Ligt 90+3) – Dumfries, De Roon (Bergwijn 46), F. De Jong, Blind – Klaassen (Koopmeiners 46) – Gakpo (Weghorst 90+3), Depay (Simons 83). Selecționer: Louis van Gaal

SUA: Turner – Dest (Yedlin 75), Zimmerman, Ream, Robinson (Morris 90+2) – McKennie (H. Wright 67), T. Adams, Musah – Weah (Aaronson 67), J. Ferreira (Reyna 46), Pulisic. Selecționer: Gregg Berhalter.

Source: news.google.com