1. Petrolul – ‘U’ Cluj 2-0. Gazdele o egalează pe FCSB la puncte! Cioiu, primul gol în tricoul „Lupilor Galbeni”  DigiSport
  2. Eugen Neagoe, devastator după Petrolul – U Cluj 2-0: „Nici dacă vii direct de la cârciumă nu ai voie!  Gazeta Sporturilor
  3. Jucătorii echipei din Superliga au ajuns la capătul răbdării și au boicotat startul meciului! Fotbaliștii au refuzat jocul și au stat pe teren  Prosport
  4. „Lupii Galbeni” au protestat în debutul meciului Petrolul – ‘U’ Cluj! Reacția clujenilor și ce a urmat la scurt timp  DigiSport
  5. Petrolul o bate pe U Cluj, scor 2-0, și revine pe loc de play-off! Clasamentul ACUM în Liga 1  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Petrolul – ‘U’ Cluj 2-0. Gazdele o egalează pe FCSB la puncte! Cioiu, primul gol în tricoul „Lupilor Galbeni” – DigiSport

02.12.2022, 21:20

• Liga 1: VoluntariHermannstadt, sâmbătă, 15:30, DGS 1

• Liga 1: Universitatea CraiovaU Craiova 1948, sâmbătă, 19:00, DGS 1

Petrolul a câștigat meciul de pe teren propriu cu ‘U’ Cluj, scor 2-1, din cadrul etapei cu numărul 19 în Liga 1.

Prima ocazie a meciului a venit abia în minutul 24, prin Seto, care a șutat de la distanță, peste poarta transversală.

Trei minute mai târziu, clujenii au replicat prin Haită, dar Leitner a reținut fără probleme șutul deviat.

Ploieștenii au deschis scorul chiar înainte de finalul primei reprize. În minutul 45+3, Meijers a reluat excelent centrarea lui Budescu, venită din corner.

Ardelenii nu au pus prea mult pericol la poarta adversă, iar scorul final a fost stabilit printr-un alt gol marcat în prelungiri de către ploieșteni.

Cioiu a profitat de „cadoul” lui Ispas și a îndeplinit o formalitate, în cel de-al treilea minut al prelungirilor reprizei secunde.

În urma acestui rezultat, Petrolul a urcat pe locul 6 în Liga 1, cu 29 de puncte, atâtea cât are și FCSB, dar dezavantajată de rezultatul meciului direct (0-2).

De partea cealaltă, ‘U’ Cluj se află pe poziția a treisprezecea, cu 18 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Petrolul – ‘U’ Cluj 2-0:

Știrea inițială:

Petrolul – U Cluj, LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1. „Lupii” pot egala FCSB în clasament, în cazul unei victorii

Petrolul Ploiești ocupă locul 7 în momentul de față și are 26 de puncte acumulate după cele 18 dueluri disputate. În cazul unui succes în partida de astăzi, trupa lui Nae Constantin poate urca din nou pe un loc de play-off, la egalitate cu FCSB, care are însă cu un meci disputat mai puțin.

În ultimul joc oficial, Petrolul a cedat pe terenul lui Sepsi, scor 0-2.

De cealaltă parte, U Cluj se află în partea de jos a ierarhiei, iar elevii lui Eugen Neagoe ocupă locul 13 în Liga 1, cu 18 puncte acumulate. În ultimul joc oficial, „Șepcile roșii” au remizat cu FC Argeș, scor 1-1.

• În partida tur, Petrolul s-a impus în fața celor de la U Cluj, scor 1-0, în luna august a acestui an