Jucătorul olandez pe care Leo Messi l-a făcut ‘prost’ a vorbit despre momentul tensionat! Ce a spus despre…  SPORT.RO

Home » Jucătorul olandez pe care Leo Messi l-a făcut ‘prost’ a vorbit despre momentul tensionat! Ce a spus despre… – SPORT.RO

Ana-Maria Popescu

Data publicarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 11:58

Data actualizarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 12:01

Meciul a fost unul extrem de tensionat și s-a încheiat ca atare, cu momente intense între jucătorii celor două echipe. Molina a deschis scorul în minutul 35, iar Messi a majorat avantajul din penalty, în minutul 73.

Cu toate astea, când soarta meciului părea decisă, Wout Weghorst, intrat în minutul 78 în locul lui Memphis Depay, a reușit să marcheze de două ori și să trimită meciul în prelungiri, o dată în minutul 83, iar apoi în minutul 11 de prelungiri, la ultima fază de joc.

Argentina s-a calificat după ce Emiliano Martinez a apărat primele lovituri, ale lui Van Dijk și Berghuis, iar la final, Messi a fost protagonistul mai multor momente controversate. Superstarul a mers și a făcut un gest neașteptat către Louis van Gaal, iar la un interviu a fost surprins când îl făcea ‘prost’ pe Weghorst, care voia să dea mâna cu el.

Ce a spus Wout Weghorst despre momentul tensionat cu Leo Messi

La două săptămâni distanță de la meci, Weghorst, revenit în Turcia, acolo unde joacă pentru Beșiktaș, fiind împrumutat de Burnley, a vorbit despre momentul tenisonat cu Leo Messi, dezvăluind cum s-a desfășurat totul. Totodată, jucătorul a ținut să precizeze că îl respectă pe căpitanul Argentinei, în ciuda ieșirii neplăcute.

„Voiam să îi prezint respectele mele după meci, însă nu era dispus la asta. Bine, am luat-o ca pe un obiectiv frumos îndeplinit că acum știe numele meu. Înseamnă că am făcut ceva bine.

Am luptat împotriva lui Messi și au existat câteva momente între noi. Cred că i-am surprins, dar am foarte mult respect pentru el. Este cel mai bun sau unul dintre cei mai buni jucători din istorie”, a declarat Weghorst conform sport.es.

Ce a spus după eliminarea de la Cupa Mondială

Fotbalistul olandez a avut parte de un meci similar miercuri, în duelul din Cupa Turciei cu Sanliurfaspor. Beșiktaș a fost condusă cu 2-0 încă din primele 15 minute de joc, însă a întors rezultatul cu trei goluri marcate în șase minute.

Tabela a fost închisă de Weghorst, astfel că deznodământul a fost unul fericit pentru mijlocașul olandez, spre deosebire de duelul cu campioana mondială. Jucătorul a vorbit despre meci, punctând că și-ar fi dorit să fie la fel și la Cupa Mondială.

„Mi-ar fi plăcut să fie la fel și la Mondial. Desigur, încă sunt dezamăgit și mă gândesc: dar dacă…Mai erau doar două meciuri. Îmi va rămâne mereu în cap întrebarea asta, dar sunt recunoscător pentru că am putut trăi un Campionat Mondial. Au fost cele mai bune trei săptămâni din cariera mea”, a spus jucătorul.

Source: news.google.com