1. Japonia – Spania 2-1 şi Costa Rica – Germania 2-4. Ce „nebunie!” Nemții sunt eliminați, din cauza eșecului ibericilor  DigiSport
  2. Costa Rica – Germania și Japonia – Spania, meciurile decisive din grupa E de la Campionatul Mondial, live.  Gazeta Sporturilor
  3. CM 2022 Qatar: Japonia învinge Spania și termină grupa pe primul loc / Germania, eliminată  Hotnews
  4. Ce arată imaginile la golul Japoniei confirmat de VAR! ”Ce dovadă mai clară vreți?”  DigiSport
  5. Golul calificării Japoniei, venit în urma unei controverse imense » Reușita a fost validată în cele din urmă  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Japonia – Spania 2-1 şi Costa Rica – Germania 2-4. Ce „nebunie!” Nemții sunt eliminați, din cauza eșecului ibericilor – DigiSport

• Liga 1: BotoșaniFCSB, joi, 19:00, DGS 1

• Liga 1: UTASepsi, vineri, 15:30, DGS 1

Costa Rica – Germania 2-4. Nemții, eliminați pentru a doua oară consecutiv încă din faza grupelor

Nemții păreau să nu aibă prea mari probleme cu Costa Rica, având în vedere cum au început meciul, cu o ocazie mare a lui Muller, urmată de golul lui Gabry, din minutul 10. În plus, Trupa lui Hansi Flick a mai ratat de două ori în prima repriză, prin Goretzka și Kimmich.

Costaricanii au închis repriza cu o oportunitate mare, după gafele lui Raum și Rudiger. Partea secundă a fost una „nebună”. Mai întâi, Costa Rica a egalat prin Tejeda, în minutul 58. A urmat apoi bara lui Musiala, o ocazie uriașă a lui Rudiger și a doua bară a aceluiași Musiala.

Marea surpriză se prefigura în minutul 70, când Vargas a adus Costa Rica în avantaj, dar după numai 3 minute, Havertz a egalat la 2. Keylor Navas a închis apoi poarta cu o paradă senzațională în fața lui Fullkrug, iar în minutul 85 Haverts a reușit dubla.

Nemții erau cu o ureche la celălalt meci, așa că știau că au nevoie de o diferență uriașă de scor și s-au aruncat în atac. Dar același Navas a făcut minuni în poartă, cu parade „imposibile”. În cele din urmă, eforturile ofensive s-au materializat în minutul 89, când Fullkrug a făcut 4-2. Numai că încă era prea puțin.

Până la final, nemții au mai ratat de două ori, dar nu au mai putut face nimic, pentru că Spania a pierdut cu Japonia, 1-2. Astfel, Germania a fost eliminată din faza grupelor pentru a doua oară consecutiv.

Japonia – Spania 2-1. Ambele echipe s-au calificat în optimi

Spania a început ezitant partida cu Japonia, care a avut prima ocazie în minutul 8, prin Ito. Morata a deschis însă scorul în minutul 12 și nimic nu prevestea ceea ce avea să se întâmple în partea secundă.

Niponii au marcat foarte rapid de la reluarea partidei, când Doan și Tanaka a punctat în interval de 3 minute. Ultimul gol a fost însă unul controversat, pentru că mingea părea să fi ieșit din teren înainte de a fi centrată, însă arbitrul a validat reușita după consultarea VAR-ului.

Spaniolii nu au mai reușit mare lucru până la final. Au mai avut o oportnitate în ultimul minut, prin Olmo, dar păreau nici să nu prea „tragă de ei”, iar meciul s-a terminat cu victoria japonezilor.

Astfel, ambele echipe s-au calificat în optimi, acolo unde Japonia va întâlni Croația, iar Spania va întâlni Maroc.

Clasament final grupa E, la Cupa Mondială 2022 / Foto: Flashscore.ro

LIVE TEXT Japonia – Spania 2-1

Min. 90+5: Final de meci. Atât Japonia, cât și Spania merg în optimi. Germania este eliminată.

Min. 90: Ocazie Spania. După o combinație rapidă, Olmo șutează bine, dar portarul e pe fază.

Min. 51: Gol Japonia. Mitoma centrează în fața porții, de unde Tanaka marchează. După consultarea VAR-ului, arbitrul acordă golul, deși părea că mingea ieșise din teren la centrarea lui Mitoma.

Min. 48: Gol Japonia. Doan interceptează o minge și șutează tare, plasat, de la marginea careului, fără șanse peste portar.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+4: La pauză, Japonia – Spania 0-1.

Min. 12: Gol Spania. După o centrare de pe dreapta în careu, Morata deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 8: Ocazie Japonia. Ito primește o pasă bună în careu, șutează pe colțul scurt, dar nimerește plasa laterală.

Min. 1: Începe meciul.

Japonia: Gonda – Itakura, Yoshida, Taniguchi – Ito, Morita, Tanaka, Nagatomo – Kamada, Maeda, Kubo
Rezerve: Asano, Doan, Endo, Ito, Kawashima, Machino, Minamino, Mitoma, Sakai, Schmidt, Shibasaki, Soma, Tomiyasu, Ueda, Yamane
Selecționer: Hajime Moriyasu

Spania: Simon – Azpilicueta, Rodri, Torres, Balde – Busqets – Gavi, Pedri – Williams, Morata, Olmo
Rezerve: Alba, Asensio, Carvajal, Fati, Eric Garcia, Guillamon, Koke, Laporte, Llorente. Pino, Raya, R. Sanchez, Sarabia, Soler, Ferran Torres
Selecționer: Luis Enrique

LIVE TEXT Costa Rica – Germania 2-4

Min. 90+8: Final de meci. Nemții sunt eliminați.

Min. 90+6: Ocazie Germania. Havertz trimite pentru Fullkrug, dar acesta reia peste poartă.

Min. 89: Gol Germania. Sane pasează cu pieptul pentru Fullkrug, care înscrie, iar reușita sa e validată doar după consultarea VAR-ului.

Min. 86: Ocazie Germania. Navas apără două șuturi ale lui Gotze.

Min. 85: Gol Germania. Gnabry trimite o pasă genială, iar Havertz reușește dubla.

Min. 76: Ocazie uriașă Germania. Pe contraatac, Sane pasează la Fullkrug, care nu îl poate învinge pe Navas. Acesta intervine eroic la o minge pe care scria gol.

Min. 73: Gol Germania. Kimmich trimite la Muller, care deviază la Havertz, iar acesta înscrie.

Min. 70: Gol Costa Rica. După o învălmășeală în careu, Vargas e la originea fazei din care Neuer scapă cumva mingea în poartă. Reușita sa e validată cu ajutorul VAR-ului.

Min. 67: Bară Germania. Același Musiala șutează de la marginea careului, dar și de această dată nimerește bara.

Min. 62: Ocazie Germania. Kimmich centrează în fața porții, dar Rudiger ratează exasperant, din alunecare.

Min. 61: Bară Germania. Musiala primește o pasă în careu, șutează la colțul lung, dar nimerește bara.

Min. 58: Gol Costa Rica. După un contraatac, Benette trimite cu capul, portarul respinge în față, de unde Tejeda înscrie.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Costa Rica – Germania 0-1.

Min. 42: Ocazie mare Costa Rica. O minge cade între Raum și Rudiger, al doilea gafează din nou în fața lui Fuller Spence, care rămâne singur cu portarul Neuer, dar acesta respinge.

Min. 35: Ocazie Germania. Kimmich șutează tare, din afara careului, dar Navas reține în doi timpi, din picioarele lui Goretzka.

Min. 14: Ocazie mare Germania. Goretzka primește o centrare în careu, trimite cu capul, dar Keylor Navas reține în apropiere de linia porții.

Min. 10: Gol Germania. Raum centrează de pe stânga, iar Gnabry înscrie cu capul.

Min. 9: Ocazie mare Germania. Kimmich centrează perfect în careu și îl găsește liber pe Muller, care trimite cu capul pe lângă poartă.

Costa Rica: Navas – Fuller Spence, Duarte, Waston Manley, Vargas, Oviedo – Aguilera, Borges, Tejeda, Campbell – Venegas
Rezerve: Alvarado, Bennette, Chacon, Contreras, Hernandez, Lopez, Martinez, Matarrita, Ruiz, Salas, Sequeira, Torres, Wilson, Zamora
Selecționer: Luis Fernando Suarez

Germania: Neuer – Kimmich, Sule, Rudiger, Raum – Goretzka, Gundogan – Gnabry, Musiala, Sane – Muller
Rezerve: Adeyemi, Bella-Kotchap, Brandt, Fullkrug, Ginter, Gotze, Gunter, Havertz, Hofmann, Kehrer, Klostermann, Moukoko, Schlotterbeck, ter Stegen, Trapp
Selecționer: Hansi Flick

Știrea inițială:

Japonia – Spania, Live Text 21:00. Dacă învinge, Japonia va merge mai departe, dar va putea fi însoţită chiar de Spania

Spania este una dintre cele mai spectaculoase echipe de la Cupa Mondială 2022. După scorul fluviu cu Costa Rica, 7-0, în meciul cu Germania ibericii au condus şi chiar au jucat mai bine decât adversarii. Dar s-a terminat la egalitate, scor 1-1, astfel încât toate cele patru echipe păstrează încă şanse de calificare.

Pentru spanioli va fi suficient un rezultat de egalitate cu Japonia, dar selecţionerul Luis Enrique anunţă că fotbaliştii săi trebuie să ofere spectacol celor care se uită la meci, aşa că echipa va aborda partida la victorie.

Un egal poate califica ambele echipe dacă Germania va câştiga împotriva echipei Costa Rica, dacă nu o va face la două sau mai multe goluri.

• Dacă va învinge, Spania va câştiga Grupa E şi urmează să întâlnească în „optimi” echipa de pe locul doi din Grupa F, adică pe una dintre Belgia, Maroc sau Croaţia.

Echipe probabile Japonia-Spania, la CM Qatar 2022

Japonia: Gonda – Yamane, Itakura, Yoshida, Nagatomo – Tanaka, Morita – Doan, Kamada, Kubo – Maeda
Antrenor: Hajime Moriyasu

Spania: Simon – Carvajal, P. Torres, Laporte, Alba – Koke, Rodri, Pedri – F. Torres, Morata, Olmo.
Antrenor: Luis Enrique

Clasamentul din grupa E

grupa e
Clasamentul grupei E, de la Cupa Mondială 2022, după a doua fază a grupelor / Foto: Flashscore.ro

Costa Rica-Germania, Live Text 21:00. O victorie îi califică pe americani, iar Germania nu este sigură de prezenţa în „optimi” nici cu trei puncte

Cine ar fi putut crede că înaintea ultimului meci din Grupa E, Germania să nu aibă nicio victorie? Iar dacă ea nu va veni nici diseară, Hasi Flick ar fi primul selecţioner al nemţilor care „reuşeşte” o asemenea contraperformanţă!

• Germania a câştigat de patru ori titlul de Campioană Mondială, în 1954, 1974, 1990 şi 2014. O singură naţională mai are tot patru trofee, Italia, în timp ce Brazilia este singura cu cinci

Şi va fi un meci pe viaţă şi pe moarte pentru că şi naţionala din America Centrală are şanse mari la calificare.

Dacă învinge, pentru Costa Rica nu contează ce se întâmplă la Japonia-Spania. Şi dacă face egal, Costa Rica se poate califica, dar are nevoie să piardă Japonia.

Germania ştie că trebuie să repete rezultatul de la singurul meci direct oficial cu Costa Rica, când a câştigat cu 4-2 la Cupa Mondială dn 2006, şi speră la o victorie a Spaniei pentru a nu mai avea vreo dilemă.

Echipe probabile Costa Rica-Germania, la CM Qatar 2022

Costa Rica: Navas – Fuller, Duarte, Vargas, Watson, Oviedo – Torres, Borges, Tejeda, Campbell – Contreras.
Antrenor: Luis Fernando Suarez

Germania: Neuer – Klostermann, Sule, Rudiger, Raum – Kimmich, Gundogan – Gnabry, Musiala, Sane – Fullkrug.
Antrenor: Hansi Flick