În timp ce toată lumea se uita la finala CM 2022 Argentina – Franța, CSM Bucureşti a reușit o performanță uriașă la handbal feminin  DCNews

Home » În timp ce toată lumea se uita la finala CM 2022 Argentina – Franța, CSM Bucureşti a reușit o performanță uriașă la handbal feminin – DCNews

În timp ce toată lumea se uita la finala Cupei Mondiale la fotbal, CSM Bucureşti reușit o performanță uriașă la handbal feminin. A învins campioana Ligii Campionilor, Vipers Kristiansand

CSM Bucureşti a învins echipa norvegiană Vipers Kristiansand, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor la handbal feminin, cu scorul de 27-24 (15-16), duminică, într-un meci din Grupa A a competiției, desfăşurat în Sala Polivalentă din București.

Tigroaicele au urcat pe primul loc în clasament după această remarcabilă victorie, conturată în repriza secundă.

În prima parte cele două formații au alternat la conducere, CSM a fost în avantaj de două goluri de două ori, 3-1 şi 10-8, iar Vipers o dată, 16-14. La pauză, norvegienele conduceau la o diferenţă minimă, 16-15.

Vipers a rămas în avantaj în primele zece minute de la reluare, dar CSMB a avut o serie remarcabilă, de la 18-19 (min. 38) la 23-19 (45). CSM s-a desprins chiar la cinci goluri, 26-21 (54), câştigând cu 27-24.

Singura înfrângere a vicecampioanei României fusese suferită chiar în faţa echipei din Kristiansand, cu 29-35.

Pentru CSM București au înscris Cristina Neagu 9 goluri, Ellizabeth Omoregie 6, Crina Pintea 3, Emilie Hegh Arntzen 2, Malin Larsen Aune 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Grace Zaadi Deuna 1, Marina Sudakova 1, Ema Alivodic 1. Marie Skurtveit Davidsen a apărat 12 şuturi (41,38%), iar Evelina Eriksson 2.

Golurile echipei oaspete au fost marcate de Marketa Jerabkova 9, Jamina Roberts 3, Oceane Sercien Ugolin 3, Ragnhild Valle Dahl 2, Sunniva Amalie Naes Andersen 2, Karine Emilie Dahlum 1, Mina Hesselberg 1, Lysa Tchaptchet Defo 1, Ana Debelic 1, Jana Knedlikova 1. Katrine Lunde a apărat 17 aruncări (39,53%).