1. EHF Champions League | Dinamo – Veszprem 31-31. ”Dulăii” obțin o remiză, după un final incendiar  DigiSport
  2. Dinamo a revenit senzațional în fața sperietoarei Veszprem, deși era condusă cu 3 goluri la pauză!  Gazeta Sporturilor
  3. Dinamo, egala lui Veszprem, în Liga Campionilor la handbal masculin! „Dulăii” lui Xavi Pascual au făcut spectacol în repriza a doua  Prosport
  4. Handbal (m): Dinamo București, remiză dramatică cu Veszprem în Liga Campionilor  HotNews
  5. Dramatism total între Dinamo și Veszprem în Liga Campionilor la handbal masculin  Ziare.com
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » EHF Champions League | Dinamo – Veszprem 31-31. ”Dulăii” obțin o remiză, după un final incendiar – DigiSport

• Liga 1: VoluntariFarul, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

După un start foarte echilibrat de meci, în care cele două echipe s-au aflat una lângă cealaltă pe tabela de scor, maghiarii au reușit să se desprindă la două goluri în minutul 20.

Dinamo – Veszprem 31-31. Final incendiar de meci în EHF Champions League

Veszprem a reușit să păstreze avantajul, iar prima repriză s-a încheiat cu 16-13 în favoarea maghiarilor.

După pauză, trupa antrenată de Xavi Pascual a redus din diferență și a reușit să restabilească egalitatea, doar că maghiarii nu s-au lăsat ușor, iar până la finalul meciului s-a dus o adevărată luptă care s-a încheiat cu o remiză, scor 31-31.

Andrii Akimenko a fost cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu șapte reușite, în timp ce Nenadic (șapte goluri) și Vailupau (șapte goluri) au marcat cele mai multe goluri pentru Veszprem.

În urma acestui rezultat, Dinamo este pe locul patru în clasamentul grupei A, cu 11 puncte, în timp ce Veszprem este echipa de pe locul doi, cu 16 puncte.

Pentru ”Dulăi” urmează meciul cu Porto, care se va disputa la data de 8 februarie 2023.

EHF Champions League | Dinamo – Veszprem 31-31

Min. 60: Dinamo – Veszprem 31-31. Final de meci

Min. 54: Dinamo – Veszprem 28-28. ”Dulăii” reușesc să echilibreze din nou situația de pe tabelă după golul marcat de Akimenko.

Min. 48: Dinamo – Veszprem 24-26. Strlek înscrie, iar maghiarii se distanțează la două goluri în fața ”Dulăilor”.

Min. 41: Dinamo – Veszprem 20-20. Maghiarii reușesc să restabilească egalitatea după golul marcat de Elderaa.

Min. 35: Dinamo – Veszprem 18-16. ”Dulăii” capătă un avantaj de două goluri după reușita lui Ghionea.

Min. 33: Dinamo – Veszprem 16-16. Martinez înscrie și restabilește egalitatea.

Min. 30: Dinamo – Veszprem 13-16.  ”Dulăii” sunt conduși la pauză.

Min. 26: Dinamo – Veszprem 10 – 14: Golul lui Elisson majorează avantajul maghiarilor la patru goluri.

Min. 20: Dinamo – Veszprem 8-10. Veszprem capătă un avantaj de două goluri după reușita lui Elisson.

Min. 14: Dinamo – Veszprem 7-7. Nenadic marchează și restabilește egalitatea.

Min. 1: Dinamo – Veszprem 1-0.  Zein deschide scorul.

Min. 1: Începe meciul!

Dinamoviștii pornesc cu șansa a doua, însă au demonstrat în acest sezon că pot lupta de la egal la egal cu orice formație. Au arătat un handbal bun contra ungurilor și în partida tur.

În Ungaria, Veszprem s-a impus cu 33-30, însă meciul a avut două reprize diametral opuse. În prima dintre ele, ”Dulăii” au făcut un joc excelent și au avut avans de patru goluri cu trei ocazii (10-14, 11-15, 12-16).

Cu toate acestea, nu au putut menține acel ritm, iar Veszprem a revenit în avantaj, în startul reprizei secunde și nu a mai cedat inițiativa. Ungurii au avut chiar și cinci goluri avans, însă, în final s-au impus doar cu trei goluri în plus.

Dinamo ar avea nevoie de o victorie contra celor de la Veszprem pentru a aborda cu încredere ultimele patru dueluri rămase din grupă.

• Va avea trei deplasări ”infernale”, la PSG, Magdeburg și Porto, și o partidă acasă cu GOG.

Șansele ca Dinamo să mai prindă primele două locuri și să se califice în sferturile de finală sunt relativ mici. Așadar, ”Dulăilor” le rămâne doar varianta optimilor de finală, adică clasarea între locurile 3-6.

În acest moment, pare să existe o luptă deschisă între patru formații, pentru trei locuri: Dinamo, GOG, PPD Zagreb și Wisla Plock.