• SuperLiga: UTAHermannstadt, marți, 20:00, DGS 1

• Premier League: ArsenalChelsea, marți, 22:00, DGS 1

Cristi Balaj: „Dugandzic avea un salariu foarte mare, era normal să-l cedăm”

Dugandzic a jucat pentru CFR Cluj în perioada ianuarie – iulie 2022. A înscris doar un gol în 17 meciuri.

În vara anului trecut, Rapid a achitat 400.000 de euro către CFR Cluj pentru transferul lui Marko Dugandzic.

Dan Petrescu (55 de ani), antrenorul CFR-ului, a reiterat aseară că nu și-a dat acordul pentru plecarea lui Dugandzic și a lăsat de înțeles că a fost o decizie greșită a conducerii clubului clujean.

• Marko Dugandzic este golgheterul SuperLigii, cu 19 goluri, la egalitate cu Andrea Compagno (FCSB).

“Nu eu l-am pierdut pe Dugandzic, nu eu l-am dat, a fost nevoie de altceva. Eu nu am vrut să plece”, a precizat Petrescu.

Briam Beamer, maestru Do it Yorself, vine în salvarea renovărilor puse în așteptare. Îndemânaticii, pe DIGI Life și DIGI Online, azi de la 22:00.

În replică, președintele CFR-ului, Cristi Balaj (51 de ani), a spus că Marko Dugandzic avea un salariu foarte mare și nu avea loc pe lista clubului, iar vânzarea atacantului a fost decizia corectă.

„E ușor să arunci vina în momentele grele. E am un respect pentru jucători și antrenori. Legat de Dugandzic, vreau să spun că l-am vândut, era un jucător cu un salariu foarte mare la CFR și nu ne permiteam să avem un jucător în afara listei.

Era mult peste medie salariul lui, nu vreau să lansez cifre. Am primit ofertă pentru el, fiind un jucător care a evoluat pentru noi 18 minute pe meci, în medie, în 24 de partide, cu un singur gol. Având ofertă, era normal să-l cedăm. Asta este!

Să-l înțelegem și pe Dan Petrescu, era nervos la declarații. A fost decizia conducerii de vânzare a jucătorului, după o ofertă bună din partea celor de la Rapid. Raportat la minutele puține în care a evoluat și salariul foarte mare, de aceea a fost cedat.

Îmi place Janga foarte mult și probabil că Bîrligea n-ar fi ajuns la nivelul la care este acum dacă n-ar fi jucat”, a spus Cristi Balaj, pentru Fanatik.

VIDEO Rezumatul meciului Rapid – CFR Cluj 3-1