1. Chindia – FCSB 0-2. Toni Petrea, învins de fosta sa echipă. Omrani, primul gol în campionat pentru „roș-albaștri”  DigiSport
  2. Chindia Târgoviște – FCSB 0-2. Roș-albaștrii câștigă în „mocirla” de la Ploiești și urcă pe podium!  Gazeta Sporturilor
  3. Billel Omrani a înscris primul său gol pentru FCSB: „Nu e frumos dacă nu ai…  Prosport
  4. Mihai Pintilii a spus de ce Ștefan Târnovanu și Florinel Coman nu sunt în lot pentru Chindia – FCSB  DigiSport
  5. FCSB. Mihai Pintilii, ipostază penibilă în timpul meciului cu Chindia  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Chindia – FCSB 0-2. Toni Petrea, învins de fosta sa echipă. Omrani, primul gol în campionat pentru „roș-albaștri” – DigiSport

11.12.2022, 22:28

• Liga 1: U Craiova 1948FC Argeș, luni, 17:30, DGS 1

• Liga 1: MioveniUniversitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FCSB n-a avut probleme în deplasarea cu Chindia Târgoviște, din etapa a 20-a. S-a impus cu 2-0 și și-a învins fostul antrenor, Toni Petrea.

Chindia – FCSB 0-2. Radunovic și Omrani i-au dus pe „roș-albaștri”, provizoriu, pe locul 3

Partida a început cum nu se putea mai prost pentru FCSB. După numai 80 de secunde, Oaidă și Compagno s-au ciocnit cap în cap și ambii au fost duși la spital. Echipa lui Pintilii a avut prima ocazie în minutul 12, când Dawa nu a putut lovi cum trebuie o minge pe care scria gol.

Radunovic a deschis scorul dintr-un penalty obținut de Miculescu, iar apoi Edjouma a ratat o ocazie mare. Chindia a cerut un penalty în minutlul 42, dar arbtrul nu a acordat nimic.

Ultima oportunitate a primei reprize a aparținut tot FCSB-ului, dar execuția lui Șut a fost prea slabă pentru a-l bate pe Căbuz.

Chindia – FCSB 0-2. „Roș-albaștrii” au 5 victorii la rând în campionat

În partea secundă, Omrani a intrat în minutul 66, iar peste 7 minute a marcat primul său gol în campionat pentru FCSB. Pe final, același Omrani și-a încercat norocul din lovitură liberă, iar Chindia a fost aproape de gol în minutul 89, dar Cooper a șutat slab.

Chindia – FCSB s-a terminat 0-2, iar roș-albaștrii urcă provizoriu pe locul 3. În plus, cu Pintilii pe bancă, FCSB a bifat 5 victorii. De cealaltă parte, echipa lui Toni Petrea are două eșecuri și o remiză în ultimele 3 meciuri.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia – FCSB 0-2:

Știrea inițială:

Chindia Târgoviște – FCSB, LIVE VIDEO, ora 20:30, Digi Sport 1. Toni Petrea își înfruntă fosta echipă

Echipa pregătită de fostul antrenor al bucureștenilor, Toni Petrea, a avut o serie impresionantă în Liga 1, de 8 partide la rând fără eșec. Aceasta a fost însă întreruptă în runda trecută, când Chindia a pierdut, 0-2, pe terenul celor de la CFR Cluj.

De cealaltă parte, vicecampioana României are patru succese la rând în Liga 1 și a reușit să ocupe un loc de play-off înaintea acestei runde. Totuși, FCSB este la 12 puncte de liderul la zi al campionatului, Farul Constanța, care are însă și două meciuri mai mult jucate.

Ultima confruntare dintre Chindia și FCSB s-a jucat pe Arena Națională și a fost câștigată de bucureșteni, 3-2, după ce oaspeții au condus cu 2-0 la pauză. Golurile au fost înscrise de Cordea (2x) și Tamm, respectiv Daniel Popa și Doru Popadiuc.