Chelsea – Manchester City 0-1. ”Cetățenii”, la cinci puncte de liderul Arsenal  DigiSportVedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google

Home » Chelsea – Manchester City 0-1. ”Cetățenii”, la cinci puncte de liderul Arsenal – DigiSport

• La Liga : Elche – Celta Vigo, vineri, 19:30, DGS 2

• La Liga : Valencia – Cadiz, vineri, 22:00, DGS 2

Londonezii au avut parte de o seară de coșmar. Raheem Sterling s-a accidentat după doar cinci minute.

Chelsea – Manchester City 0-1. ”Cetățenii” se impun pe Stamford Bridge

Prima repriză a fost una de tatonare între Chelsea și Manchester City. Londonezii puteau deschide scorul în minutul 16, după o recuperare a lui Cucurella. Havertz i-a pasat în fața porții lui Pulisic, însă acesta a fost blocat de Stones. Pulisic s-a accidentat și el în minutul 22 și a fost înlocuit cu Chukwuemeka.

În minutul 32, ”Cetățenii” au irosit o ocazie uriașă, când Gundogan a șutat mult peste poartă. Haaland a ratat și el o ocazie imensă de gol în minutul 38, când a șutat cu stângul peste poarta lui Arrizabalaga.

Pe finalul primei reprize, Chukwuemeka a șutat de la marginea careului, însă a lovit bara porții lui Ederson. După pauză, ”Cetățenii” au nimerit și ei bara, prin Ake.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 63, când Grealish a trimis balonul în fața porții, acolo unde aștepta Mahrez.

În urma acestui rezultat, Manchester City ajunge la 39 de puncte, la cinci de liderul Arsenal, în timp ce Chelsea rămâne pe locul zece, cu doar 25 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Chelsea – Manchester City 0-1

Chelsea – Manchester City 0-1

Min. 90+1: Ocazie pentru Chelsea! Chukwuemeka îi pasează în lateral lui Hall, care pătrunde în careu, dar șutează mult peste poartă.

Min. 73: Ocazie pentru City! De Bruyne pasează în fața porții, însă Erling Haaland nu ajunge la finalizare.

Min. 63: Goool Manchester City! Grealish pasează în fața porții, iar Mahrez ajunge la finalizare și îl învinge pe Arrizabalaga.

Min. 51: Ocazie pentru City! De Bruyne centrează, Ake se înalță și trimite cu capul în bară.

Min. 44: Ocazie pentru Chelsea! Chukwuemeka șutează de la marginea careului, balonul este deviat și lovește bara porții lui Ederson.

Min. 38: Ocazie pentru City! Gundogan îi pasează în careu lui Haaland, însă acesta șutează cu stângul puțin peste poartă.

Min. 32: Ocazie pentru City! Gundogan preia un balon la marginea careului, însă șutează imprecis, iar balonul trece pe lângă poartă.

Min. 16: Ocazie pentru Chelsea! Cucurella recuperează un balon la mijlocul terenului, îi pasează lui Havertz, care trimite mai departe pentru Pulisic, însă acesta este blocat foarte bine de Stones.

Min. 1: Începe meciul!

Chelsea: Arrizabalaga – Azpilicueta, Koulibaly, Silva, Cucurella – Ziyech, Zakaria, Kovacic – Sterling, Havertz, Pulisic

Rezerve: Bettinelli, Aubameyang, Chalobah, Chukwuemeka, Gallagher, Giraud-Hutchinson, Hall, Humphreys, Jorginho

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Ake, Cancelo – De Bruyne, Rodri, Gundogan – Silva, Haaland, Foden

Rezerve: Ortega, Akanji, Alvarez, Gomez, Grealish, Lewis, Mahrez, Palmer, Phillips

Elevii lui Graham Potter nu au avut parcursul dorit în actuala stagiune din Premier League și ocupă doar locul 10 în clasament, cu 25 de puncte acumulate. Chelsea vine după o remiză pe terenul lui Nottingham Forest, echipă care se află în zona de jos a ierarhiei.

De cealaltă parte, Manchester City este pe locul 2, la 8 puncte de liderul Arsenal Londra. În ultima rundă, trupa lui Pep Guardiola a remizat și ea, scor 1-1, împotriva lui Everton.

Interesant este că Manchester City nu a mai pierdut din luna mai a anului 2021 împotriva lui Chelsea. De atunci, Cetățenii au obținut trei victorii, atât în Premier League, cât și în Cupa Ligii Angliei.

Echipele probabile din partida Chelsea – Manchester City

Chelsea: Kepa – Azpilicueta, Silva, Koulibaly, Cucurella – Kovacic, Zakaria – Sterling, Mount, Pulisic – Aubameyang

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Akanji, Cancelo – Gundogan, Rodri, De Bruyne- Silva, Haaland, Foden