Billie Jean King Cup | Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-6. Ana Bogdan s-a impus în primul meci  DigiSportVedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google

Home » Billie Jean King Cup | Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-6. Ana Bogdan s-a impus în primul meci – DigiSport

• SuperLiga: MioveniHermannstadt, sâmbătă, 12:00, DGS 1

• SuperLiga: CFRSepsi, sâmbătă, 19:00, DGS 1

În primul meci al zilei, Ana Bogdan (30 de ani, 58 WTA) a învins-o pe Kaja Juvan (22 de ani, 121 WTA), cu scorul de 3-6, 6-3, 6-4, după ce românca a fost condusă cu 4-0 în setul decisiv. Totuși, românca a avut o revenire spectaculoasă, a găsit un moment de inspirație și a reușit să se impună.

În al doilea meci, Jaqueline Cristian (24 ani, 180 WTA) a învins-o în trei seturi pe Tamara Zidansek (25 ani, 102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3.

În meciul de dublu, se vor duela perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-6, în calificările din Billie Jean King Cup

Update: Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-6. Game, set, meci!

Update: Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-4. Cristian trece în avantaj în setul decisiv după ce obține break-ul în fața slovencei.

Update:  Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-2. Românca este condusă în decisiv.

Update:  Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 6-4. Partida merge în setul decisiv.

Update:  Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6, 2-2. Egalitate în setul al doilea.

Update:  Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 1-6. Cristian se impune în primul set al întâlnirii.

Update: Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 0-4. Joc solid făcut de româncă în primul set. Cristian obține al doilea break.

Update: Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian 0-2. Start perfect pentru româncă! Cristian obține break-ul.

Update: Tamara Zidansek – Jaqueline Cristian: Începe meciul!

Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 3-6, 4-6

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 3-6, 4-6. Game, set, meci!

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 3-6, 4-4. Bogdan restabilește egalitatea în decisiv.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 3-6, 4-1. Bogdan obține break-ul.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 3-6, 4-0. Românca este dominată în decisiv.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 3-6, 0-0. Începe setul al treilea.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 3-6. Sportiva noastră își adjudecă setul secund și astfel ”împinge” meciul în decisiv.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 2-3. Jucătoarea din România se află la conducerea setului secund, după un joc pe contre.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3, 0-0. Începe setul al doilea.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 6-3. Jucătoarea din România a reușit să câștige trei game-uri, însă nu a fost de ajuns pentru primul set, adjudecat de sportiva din Slovenia.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 3-0. Sportiva din Slovenia începe cu două game-uri câștigate pe propriul serviciu.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan 0-0. Începe meciul. Sportiva din Slovenia servește prima.

Update: Kaia Juvan – Ana Bogdan. Ambele jucătoare se află pe teren.

Ana Bogdan o va întâlni pe Kaja Juvan, vineri, la Koper, în primul meci de simplu al întâlnirii care opune echipele feminine de tenis ale României şi Sloveniei, din calificările pentru turneul final al competiţiei Billie Jean King Cup.

Acesta va fi primul duel dintre Ana Bogdan (30 ani, 58 WTA) şi Kaja Juvan (22 ani, 121 WTA), fiind programat să înceapă vineri, de la 14:00, în direct la Digi Sport 2.

În al doilea meci de simplu, Jaqueline Adina Cristian (24 ani, 180 WTA) o va înfrunta pe Tamara Zidansek (25 ani, 102 WTA).

Românca s-a impus în toate cele trei partide cu Zidansek, în 2021 în primul tur la Tenerife, cu 7-5, 4-6, 6-1, în februarie în optimi la Altenkirchen (Germania), cu 5-7, 6-3, 6-3, şi în martie în ”sferturi” la Trnava, cu 7-5, 1-6, 6-2.

Sâmbătă, primul meci de simplu va debuta la ora 12:00, între Ana Bogdan şi Zidansek. Românca a câştigat ambele confruntări, cu 4-6, 7-6 (7/2), 6-4 în 2016, în sferturi la Sao Paulo, şi în 2022, în optimi la Zavarovalnica Sava (chiar în Slovenia), cu 6-1, 6-7 (5/7), 6-1.

Ultimul meci de simplu le va opune pe Jaqueline Cristian şi Kaja Juvan. Reprezentanta noastră a ieşit învingătoare în ambele partide directe de până acum, în 2021 în primul tur la Belgrad, cu 6-3, 7-6 (7/2), şi în acelaşi an în primul tur la Transylvania Open (Cluj-Napoca), scor 3-6, 7-6 (10/8), 7-6 (7/3).

Meciul de dublu ar urma să opună perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik, notează Agerpres.

Declarațiile dinaintea meciurilor dintre Slovenia și România

”Este o întâlnire foarte, foarte importantă pentru noi, un meci de calificare pentru turneul final. Indiferent de adversar, indiferent de condiții, noi îl tratăm foarte serios. Știu că atunci când ne facem noi treaba și fetele sunt bine din toate punctele de vedere, șă fie bucuroase, să fie mulțumite, să fie într-o formă fizică bună, pot produce un tenis bun și atunci am încredere că pot câștiga și exact asta ne dorim”, a spus Horia Tecău.

”O să fie o partidă interesantă, o partidă grea pentru că are o importanță foarte mare pentru fiecare dintre noi. De fiecare dată când mă duc să joc pentru România am o energie fantastică”, a spus Ana Bogdan.

„Suntem o echipă destul de solidă și unite între noi ca și jucătoare. Horia ne ajută foarte mult și comunicăm foarte bine. Eu una cred că prima șansă e la noi”, a spus Jaqueline Cristian.

”Este un meci greu, având în vedere că jucăm în deplasare. Avem un meci contra lui Zidansek, care este o jucătoare foarte, foarte bună pe zgură, având în vedere că a făcut acea semifinală la Roland Garros. La dublu avem foarte multe variante și sunt sigur că Horia va lua decizia cea mai bună care ne va ajuta să câștigăm”, a spus Monica Niculescu.

”Văd o întâlnire destul de dificilă. Am înțeles de la coechipierele mele că jucătoarele slovene sunt experimentate și cred că vom avea cel mai greu meci contra lui Zidansek. Întâlnirea cu Slovenia poate fi câștigată”, a spus Anca Todoni.

Lotul României:

Echipa României, condusă de căpitanul nejucător Horia Tecău şi antrenorii Alina Tecşor-Cercel şi Daniel Dobre, este compusă pentru acest meci din Ana Bogdan – locul 58 WTA la simplu, 273 la dublu, Irina Maria Bara – 234 la simplu, 122 la dublu, Jaqueline Adina Cristian – 180 la simplu, 529 la dublu, Anca Alexia Todoni – 719 la simplu, 988 la dublu şi Monica Niculescu – 42 la dublu.

Căpitanul nejucător al Sloveniei, Andrej Krasevec, contează pe Tamara Zidansek – locul 102 la simplu, 53 la dublu, Kaja Juvan – 121 la simplu, 467 la dublu, Nina Potocnik – 266 la simplu, 535 la dublu, Pia Lovric – 572 la simplu, 660 la dublu, Ela Nala Milic – 1.090 la simplu.

Singurul meci direct dintre cele două echipe a avut loc în anul 2000 şi a fost câştigat de Slovenia cu 3-0, în Spania, la Murcia, în Grupa I a zonei Europa/Africa.

Etichete: romania , slovenia , slovenia romania , ana bogdan , jaqueline cristian , tamara zidansek , kaia juvan , billie jena king cup