Anglia – Franța 1-2, în sferturile Campionatului Mondial de fotbal. Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei, a t  Gazeta SporturilorVedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google

Home » Anglia – Franța 1-2, în sferturile Campionatului Mondial de fotbal. Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei, a t – Gazeta Sporturilor

Articol de GSP – Publicat sambata, 10 decembrie 2022 23:01 / Actualizat sambata, 10 decembrie 2022 23:19

Franța e în semifinalele Campionatului Mondial, după victoria la limită, cu accente dramatice, reușită în fața Angliei, rivala de-o viață, scor 2-1.

• Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor, acreditat la Campionatul Mondial, a fost prezent pe „Al Bayt Stadium”, de unde a transmis informațiile importante de la fața locului. Este al șaptelea Campionat Mondial la care participă renumitul jurnalist, primul fiind cel din Italia 1990.

Englezii au avut șansa de a trimite partida în prelungiri, însă Harry Kane a irosit un penalty în minutul 84. Tot golgeterul „Albionului” egalase la unu de la punctul cu var, însă forța campioanei mondiale en-titre a ieșit la suprafață în cele mai dificile momente. Golul lui Giroud a tranșat „sfertul” franco-britanic, iar Franța e din nou în lupta pentru medalii! Performera Maroc o așteaptă în penultimul act. Cealaltă semifinală: Argentina – Croația.

MAROC – PORTUGALIA 1-0 Strigătul de disperare al lui Pepe, după ce visul de Mondial al Portugaliei s-a frânt: „Inadmisibil! Să-i dea deja trofeul Argentinei!”

Oh là là! Franța și Giroud spulberă visul britanicilor, Anglia pleacă din nou acasă fără trofeu

Naționala lui Deschamps i-a luat tare pe englezi în primul sfert de oră, dominat fizic și teritorial în întregime de naționala „Cocoșului Galic”. Deschiderea de scor a venit dintr-o execuție de geniu a lui Tchouaméni. Mijlocașul Realului a prins o torpilă de la peste 20 de metri, Pickford a ajuns târziu, prea târziu pentru a bloca traiectoria balonului. Înghesuiți de francezi, britanicii s-au trezit din „pumni” și au urcat liniile.

Consecințele s-au simțit imediat: ocaziile au început să apară la poarta lui Lloris, englezii fiind mai prezenți în a doua parte a primei reprize, perioadă în care au cerut inclusiv un penalty, refuzat de camera VAR.

Nimeni n-avea însă cum să mai refuze penalty-ul primit de Anglia în minutul 54, când Tchouameni, eroul francezilor de mai devreme, l-a doborât pe Saka în careu. Harry Kane și-a asumat responsabilitatea, l-a învins fără emoții pe colegul din poarta lui Tottenham, iar partida era relansată.

Final palpitant în Anglia – Franța: Kane a ratat șansa prelungirilor

Sub șocul golului egalizator, Franța a traversat momente complicate, mai exact un scurt pasaj de joc în care tot elevii lui Southgate au fost mai periculoși. Însă Franța sub Didier Deschamps e o „bestie” mult prea greu de îngenuncheat la un Mondial!

Giroud, noul golgeter all-time al naționalei Franței (53 de reușite pentru „cocoși”) a apărut excelent la finalizare în minutul 78, a scăpat de marcajul larg al lui Maguire și a trimis mingea în plasă.

Anglia s-a năpustit spre poarta lui Lloris, a mai primit un penalty după o imprudență gravă a francezilor, însă Kane n-a mai fost la fel de inspirat. A transformat direct în peluză, spulberând visul Angliei de a triumfa din nou la un Mondial după o pauză de peste șase decenii.

FINAL» Anglia – Franța 1-2

• Au marcat: Harry Kane ’54 p., / Aurélien Tchouaméni ’17, Giroud ’78
  • Harry Kane a ratat un penalty în minutul 84, trimiţând balonul mult peste poarta lui Lloris.
  • Click AICI pentru statistici
  • Prezent la masa presei, Ovidiu Ioanițoaia a judecat faza din prima repriză la care englezii au cerut penalty la duelul dintre Kane și Upamecano: „Anglia a avut penalty clar în minutul 25, fault la Kane, dar VAR nu s-a băgat (bănuiesc) pentru că a calculat că faultul a fost în afara careului. Posibil la milimetru, dar Sampaio n-a fluierat nimic!”.
  • Atmosfera se ridică la înălțimea afișului partidei. Stadionul e arhiplin, fanii celor două națiuni rivale se întrec în scandări. „Allez Les Bleus!” pleacă din pieptul miilor de susținători ai „Cocoșului Galic”. Britanicii răspund printr-un ferm: „Let’s go England!”.
  • Partida e prefațată de un spectaculos show de lumină și culoare. În stadion, tensiunea e palpabilă, fanii așteaptă cu sufletul la gură inclusiv intonarea celor două imnuri, emblematicele „La Marseillaise” și „God Save the King”
  • Cu mai puțin de 35 de minute înainte de startul meciului, atmosfera începe deja să se aprindă. Majoritatea suporterilor englezi și francezi sunt deja în stadion, de unde-și încurajează favoriții la încălzire. Apariția lui Mbappe pe gazon a provocat un mic „seism” pe „Al Bayt”.
Oh là là! Anglia - Franța 1-2, în sferturile Campionatului Mondial de fotbal. Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei, a transmis de pe stadion: visul britanic, spulberat de Giroud!

Fanii Franței fac spectacol în stadion / foto: Imago Images

• Trupa engleză de rock „Toploader” a susținut un scurt concert în incinta arenei înainte de startul partidei.

Anglia – Franța, echipe de start:

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Henderson, Bellingham – Saka, Kane, Foden
Rezerve: Alexander Arnold, Coady, Dier, Gallagher, Grealish, Maddison, Mount, Phillips, Pope, Ramsdale, Rashford, Sterling, Trippier, Wilson
Selecționer: Gareth Southgate

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamedano, Theo Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembele, Grizmann, Mbape – Giroud
Rezerve: Areola, Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout

• 18 decembrie, ora 17 – Finala

Fanii Argentinei au sărbătorit eliminarea Braziliei de la Campionatul Mondial! Ce s-a întâmplat în zona rezervată presei CROAȚIA – BRAZILIA Fanii Argentinei au sărbătorit eliminarea Braziliei de la Campionatul Mondial! Ce s-a întâmplat în zona rezervată presei Ianis Hagi, Gary Lineker și Andy Murray au reacționat la unison, după faza de la Mondial: „Cum reușește Messi rahaturile astea?” ȚĂRILE DE JOS – ARGENTINA Ianis Hagi, Gary Lineker și Andy Murray au reacționat la unison, după faza de la Mondial: „Cum reușește Messi rahaturile astea?”

Source: news.google.com